English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه | امروز: سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
-->


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه هم اندیشی و بررسی راهکارهای پیشگیری از آسیب های چهارشنبه سوری

جلسه هم اندیشی و بررسی راهکارهای پیشگیری و کاهش آسیب ها و معلولیت های ناشی از مواد محترقه مربوط به چهارشنبه سوری در مورخه 1395/12/21 در محل معاونت بهداشت دانشگاه برگزار گردید.

چهارشنبه سوری یکی از سنت های قدیمی ما ایرانیان است که در زمان های گذشته در حد یک آتش بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین شده اجرا می گردید و هدف نهایی آن پاک سازی محیط زندگی و برطرف نمودن کدورت های فی مابین اقوام بود تا به هنگام فرا رسیدن عید نوروز با دلی پاک و به دور از هر گونه کینه توزی و خصومت شروع سال جدید را جشن بگیرند.


متاسفانه درسال های اخیر مراسم سنتی و زیبای این شب، رنگ دیگری به خودگرفته و تبدیل به بازی های خطرناک با مواد منفجره و محترقه گردیده است. آتش زدن بوته های خشک و پریدن از روی آتش و تجمع جوانان درخیابان ها، آتش زدن فشفشه و منفجر کردن ترقه و پرتاب سیگارت تبدیل شده است، که می تواند خطرات متعددی را برای بسیاری از هموطنان عزیزمان را به دنیال داشته باشد.لذا آسیب های ناشی از مواد محترقه ومنفجره یا آتش بازی چهارشنبه سوری، تهدیدی جدی برای سلامتی افراد ( خصوصاً کودکان ونوجوانان ) است و هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در بر پایی این مراسم می تواند زیان های جانی (معلولیت های جسمی ، قطع عضو و فوت) و هم چنین به تحمیل هزینه های مالی سنگین و غیرقابل جبرانی رادرپی داشته باشد.

بررسی آمارهای کشوری نشان میدهد، بیشترین رخداد حوادث و مصدومین (معلولیت ها، آسیب ها و فوت) مربوط به مراسم نوروزی (چهارشنبه سوری) همه ساله در فاصله زمانی 15 اسفند ماه تا 15 فروردین ماه سال بعد ( درمدت 30روز) حادث می شود. بیشترین  موارد ثبت شده ، به ترتیب مربوط به دانشگاه هاي علوم پزشكي شهید بهشتي ،ایران و آذربایجان غربي بوده است . همچنین ، بيشترين فراواني آسيب دراستان آذربایجان غربی ، به ترتیب مربوط به شهرستان های ارومیه، خوی ، ماکو ،سلماس ومهاباد و همچنین بیشترین میزان بروز مربوط به شهرستان چایپاره (20/7درهر100 هزارنفر) بوده است.

در فاصله زمانی یادشده ،  تعداد 3285 نفر درسطح کشور و دراستان آذربایجان غربی 311 نفر دچار آسيب ناشي از مـواد محترقـه گرديـده اند.  از 311 مورد مصدومیت رخداده در استان آذربایجان غربي ، یك مورد به فوت منجرشده است . بیشترین حادثه از مناطق شهري گزارش گردیده است. دانش آموزان و دانشجویان بیشترین گروه آسیب پذیر بوده و اكثر آسیب ها در كوچه و خیابان و در حین بازي با مواد محترقه روي داده است، بیشترین نواحي آسیب دیده بدن به ترتیب دست ، چشم و صورت بوده است . با عنایت به اهمیت موضوع، جلسه هم اندیشی و بررسی راهکارهای پیشگیری و کاهش آسیب ها و معلولیت های ناشی از مواد محترقه مربوط به شب چهارشنبه سوری با حضور مدیران و نمایندگان ادارات و سازمان های ذیربط استان ( استانداری ، صدا و سیما، جمعیت هلال احمر، فرماندهی انتظامی ، شهرداری ، آموزش و پرورش ، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه و ...) در مورخه 1395/12/21 در محل معاونت بهداشت دانشگاه برگزار گردید و هرکدام از شرکت کنندگان ضمن بیان اقدامات معمول ، آمادگی کامل خود را جهت هماهنگی و تعامل بیشتر اعلام نمودند.

  


٠٨:٣٤ - يکشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٣٣٧٦    /    تعداد نمایش : ٣٧٦